دکترجلیلی:مرقومه مقام معظم رهبری در مورد شورای فقهی بانک مرکزی به طرح مجلس جایگاه ویژه ای داد
۱۴۰۳۳۶۲۹_۶۵۳۴۶۲۵۰۸۱۶۳۶۳۲_۲۴۳۴۲۵۶۳۹_n
بانکداری بدون ربا گفت: مرقومه مقام معظم رهبری در مورد شورای فقهی بانک مرکزی به طرح مجلس جایگاه ویژه ای… به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکترجلیلی:دکترجلیلی، مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در رابطه با طرح بانکداری بدون ربا که در حال حاضر در مجلس مطرح...

بانکداری بدون ربا گفت: مرقومه مقام معظم رهبری در مورد شورای فقهی بانک مرکزی به طرح مجلس جایگاه ویژه ای…

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکترجلیلی:دکترجلیلی، مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در رابطه با طرح بانکداری بدون ربا که در حال حاضر در مجلس مطرح است به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان گفت: دو رویکرد را در مجلس نهم کمیسیون اقتصادی و مجموعه نمایندگان اقتصادی مجلس مطرح می کردند که یکی بحث اصلاح قانون فعلی نظام بانکداری بود و دیگری نیز طرح جایگزین نظام بانکداری بود. که در هر دو مورد نظر بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی این بود که لایحه ای را که دولت در حال تدوین ان بود مهیا شود و آن لایحه به مجلس ارایه شود.

وی با اشاره به طرح مجلس در این زمینه اظهار کرد: در طرح مجلس بیشتر موضوعاتی که مطرح شده است با لایحه دولت یکسان است اما برخی از مواد آن متفاوت است مثلاً بحث تشکیل شورای فقهی که یکی از موضوعات مهم مورد بحث بین دولت و مجلس بود و با مرقومه مقام معظم رهبری در این زمینه تقریباً تثبیت شد و دولت و بانک مرکزی آن را پذیرفت و همین موضوع نیز به طرح بانکداری بدون ربای مجلس جایگاه ویژه ای دارد.

دکترجلیلی بیان کرد: این طرح به نوبه خود اثرگذار باشد و ایراداتی را که در بانکداری مان و برای تطابق ان با موازین اسلامی داریم تا حدودی رفع کند.

این نماینده سابق مجلس بیان کرد: در شرایط فعلی دو دیدگاه نسبت به نظام بانکداری ما وجود دارد یک دیدگاه این است که اگر نظام بانکداری ما منطبق با اصول و استانداردهای جهانی شود پس باید از اصولی در درون خودش و به ویژه رعایت قوانین به صورت فقهی فاصله بگیرد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر کسانی نیز معتقدند که می توان با رعایت اصول فقهی فعالیت بانکداری را انجام دهیم و در حوزه بین المللی و جهانی نیز فعالیت کنیم بدون اینکه مشکلی پیش بیاید و حتی در این زمینه کشور مالزی را مثال می‌زنند که نظام بانکداری این کشور با توجه به اینکه اسلامی است اما همراه و همگام با نظام بانکداری جهانی پیش می رود.

دکترجلیلی بیان کرد: ما باید سعی کنیم بین این دو یعنی هم بانکداری اسلامی و هم قوانین بانکداری جهانی هماهنگی ایجاد کنیم و ما امیدواریم طرح مجلس بتواند در این زمینه راهگشا باشد.

انتهای پیام
چاپ
09 / 08 / 1395

نظر خود را بیان نمایید

تلگرام
اینستاگرام

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دکتر اسماعیل جلیلی می باشد.
.Copyright ©2019 dr-jalili.com All right reserved