- پایگاه اطلاع رسانی دکتر اسماعیل جلیلی - http://dr-jalili.com -

دکترجلیلی:۴۰ برابری سهم ایران از تجارت خارجی

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از تسنیم، دکتر اسماعیل جلیلی پیش از ظهر امروز در چهل و یکمین نشست شنبه‌های انقلاب با موضوع عدالت که در تالار حکمت قوه قضائیه برگزار شد اظهار کرد: در ۴ دهه از انقلاب اسلامی در حوزه صنعت و خدمات دستاوردهای بی‌شماری داشتیم. در اقتصاد دو بخش عمده مدنظر قرار گرفته است و به زیرساختها و بخشهای سیاستگذار توجه شده است. در بخش زیرساختی راه به عنوان یک بخش مؤثر توجه شده است.

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی خاطرنشان کرد: در حوزه زیرساخت دسترسی به انرژی از قبیل آب، برق و گاز رشد فوق‌العاده‌ای داشته است. اگر اثربخشی جمهوری اسلامی در حوزه اقتصاد و رشد آن را حاصل یک درایت ندانیم بی‌انصافی است. ما با همین درایت از پس تحریم‌ها برآمده‌ایم. حاکمیت جمهوری اسلامی و نیروهای انقلابی دلسوز همه در کنار هم به تعالی جمهوری اسلامی اندیشیده‌اند و این قابل تحقق است.

وی افزود: امروز در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی وابستگی اقتصاد ما به نفت از بیش از ۳۰ درصد به کمتر از ۱۳ درصد رسیده است؛ خودکفایی و خودباوری از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است. با اینکه در دوره‌های مختلف دچار شدیدترین حملات بوده‌ایم، استقلال خود را حفظ کرده‌ایم.

جلیلی تصریح کرد: حجم اقتصاد ما در حوزه تولید در سال ۵۷، ۱۰۴ میلیارد تومان بوده است براساس مبناهای واحد امروز این حجم به ۲۳۳ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. این روند حاصل برنامه و تلاش مجموعه نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است.

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی اضافه کرد: در بخش کشاورزی در سال ۵۷ سهم اقتصاد ما ۷٫۷ درصد بوده است، این مقدار در سال ۹۶ به ۱۰ درصد رسیده است. در بحث برنج و گندم این رشد فوق‌العاده بالا بوده است.

وی گفت: در صنعت از سهم ۹ درصد در اقتصاد کشور به ۱۲ درصد رسیده‌ایم و در بخش خدمات از ۵۰ درصد به ۵۰٫۶ درصد رسیده‌ایم. این پیشرفت‌ها از کاهش اثر نفت بر اقتصاد ناشی شده است و این جهتگیری برای بهره‌گیری از نیروهای متخصص و فناوریهای روز انجام گرفته است.

جلیلی خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی در تمام مقیاس‌ها در حوزه متغیر یک روند به رشد داشته است. البته این به آن معنی نیست که مشکلات اقتصادی نداشتیم. براساس شاخص‌های مراکز رسمی روند رشد کشور در یک دوره ۴۰ ساله قابل تصدیق است.

وی افزود: در حوزه تجارت خارجی سهم ما از یک میلیارد دلار به ۴۱٫۷ میلیارد دلار رسیده است که این براساس گزارشات و مستندات گمرک است.

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی متذکر شد: یکی از شاخص‌های عمده در مقایسه و ارزیابی ضریب جینی است از ۴٫۴ درصد ضریب جینی به ۴ دهم درصد رسیده‌ایم که این کاهش چشمگیری است و فاصله بین دهک فقیرترین و ثروتمندترین سطوح جامعه کاهش یافته است.