- پایگاه اطلاع رسانی دکتر اسماعیل جلیلی - http://dr-jalili.com -

دولت برای اجرای برنامه‌های خود منتظر تعیین تکلیف مذاکرات هسته ای بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر جلیلی :عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه دولت برای اجرای برنامه های اقتصادی خود منتظر بود تکلیف مذاکرات هسته ای روشن شود گفت: مذاکرات هسته ای جزو عوامل تاثیر گذار در تمام برنامه های دولت بود و مشغله سنگینی برای دولت ایجاد کرده بود.

اسماعیل جلیلی [1] با بیان اینکه اقتصاد ما اقتصادی سیاست زده است گفت: توافقات هسته ای مشکلات اقتصادی [2] را حل نمی کند اما باید گفت که اقتصاد تحت تاثیر شرایط ایجاد شده ناشی از مذاکرات قرار خواهد گرفت.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کاهش تحریم ها فرصت حضور بیشتر ایران در بازارهای بین المللی را افزایش داده و بازار فروش محصولات پایه ای مثل نفت با ثبات تر می شود و هزینه های دسترسی به بازارها برای فروش محصولات کاهش می یابد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه [3] تصریح کرد: پیش از این به دلیل تحریم ها هزینه دسترسی ما به بازارهای بین المللی افزایش یافته بود البته به بازارها دسترسی داشتیم اما تعداد واسطه ها زیاد بود و هزینه ها به همین دلیل افزایش یافته بود.

وی با تاکید بر اینکه توافقات هسته ای در دسترسی ایران به بازارهای بین المللی تاثیر دارد گفت: این عامل موجب کاهش نوسانات اقتصادی خواهد شد.

جلیلی ادامه داد: رشد اقتصادی [4] کشور در بلند مدت به برنامه های اقتصادی دولت بستگی دارد که چه راه حل هایی برای حل مشکل تورم [5] و مدیریت بازار تولید، مصرف و صادرات دارد و سیاست های پولی و بانکی دولت چگونه است.

 دولت باید بازار سرمایه را به صورت یک سامانه به هم پیوسته به گونه ای مدیریت کند که رشد منفی اقتصاد به رشد مثبت تبدیل شده و آهنگ رشد تورم کند شود.

وی با بیان اینکه نوسانات بازار پولی با سیاست های فعلی دولت کند شده است اظهار داشت: با سیاست های فعلی تقاضای کاذب و انتظار تورمی کم شده اما انتظار می رود دولت با اجرای سیاست های عملی خود رشد اقتصادی، رفاه اجتماعی و رضایت نسبی را رقم بزند.

جلیلی با اشاره به اینکه دولت برای اجرای برنامه های اقتصادی خود منتظر نتیجه مذاکرات بود گفت: دولت منتظر بود تکلیف مذاکرات هسته ای [6] روشن شود چون موضوع جزو عوامل تاثیر گذار در تمام برنامه های دولت بود.

عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان [7] اظهار داشت: به هر حال مذاکرات هسته ای مشغله سنگینی برای دولت بود و بازار ، اقتصاد را تحت تاثیر خود قرار داده بود.

نماینده مردم مسجد سلیمان گفت: دولت اولویت بندی داشت و بیشتر عامل تاثیر گذار را در اقتصاد بر اساس این اولویت بندی شناسایی کرده و تمرکز قوای خود را روی حل آن مسئله گذاشت تا نهایتا تهدید را کاهش داد.

وی ادامه داد: دولت منتظر فرصت بود و امروز این فرصت فراهم شده و باید منتظر برنامه های اقتصادی دولت باشیم.