دکترجلیلی به مناسبت ۱۰ آذر روزمجلس: مدرس الگوی کامل یک سیاستمدار دینی و یک دیپلمات ملی و یک نماینده مردمی بود
images
این فقیه مجاهد و عالم پرهیزگار یکی از چهره‌های درخشان تاریخ تشیع به شمار...
به گزارش پایگاع اطلاع رسانی دکترجلیلی:دکترجلیلی نماینده مردم درمجلس شورای اسلامی:مجلس و ویژگی‌ها و نگرش مردی است که بیرق مبارزه را به دوش کشید و شجاعت تحسین برانگیزش چشم بداندیشان و زمامداران خودسر را خیره ساخت و بیگانگان را به تحیر واداشت. اگر خاطره‌اش را ارج می‌نهیم بدان علت است که وی پارسایی پایدار و بزرگواری ثابت قدم بود که لحظه‌ای با استبداد و استعمار سازش نکرد و در تمامی مدت عمرش ساده‌زیستی، تواضع، قناعت و به دور بودن از هرگونه رفاه‌طلبی را شیوه زندگی خویش ساخت و از طریق عبادت، دعا و راز و نیاز با خدا، کمالات معنوی را کسب کرد.
مجلس شورای اسلامی در تاریخ بیست و سوم تیرماه سال ۱۳۷۲ با تصویب ماده واحده‌ای به پاسداشت نماینده والامقام ایرانی اسلامی روز دهم آذرماه سالروز شهادت این مجتهد مجاهد و سیاستمدار متعهد آیت‌الله سید حسن مدرس را به عنوان روز مجلس نامگذاری کرد. مدرس الگوی کامل یک سیاستمدار دینی و یک دیپلمات ملی و یک نماینده مردمی بود و با گذشت حدود یک قرن و نیم هنوز برجستگی‌ها و خصوصیات منحصر به‌فرد این نماینده حکیم و فقیه بر زبان‌ها جاری است و هنوز ویژگی‌های خاصش در مدت وکالت مردم در مجلس شورای ملی آن زمان زبانزد خاص و عام است.
این فقیه مجاهد و عالم پرهیزگار یکی از چهره‌های درخشان تاریخ تشیع به شمار می‌رود که زندگی و اخلاق و رفتار و نیز جهت‌گیری‌های سیاسی و اجتماعی وی برای مشتاقان حق و حقیقت نمونه خوبی است. او موقعیت خود را سراسر در راه اعتلای اسلام نثار نمود و در جهت نشر حقایق اسلامی و دفاع از معارف تشیع مردانه استوار ماند. همان گونه بود که می‌گفت و همان طور گفت که بود. سرانجام به موجب آنکه با عزمی راسخ چون کوهی استوار در مقابل ستمگران عصر به مقابله برخاست و سلطه‌گری استعمارگران را افشا نمود، جنایتکاران وی را به خواف تبعید نمودند و در کنج عزلت این عالم عامل را در یکی از روزهای سرد آذرماه ۱۳۱۶ شمسی شهید کردند. زمانی که دیکتاتوری رضاخانی ملت ایران را به اسارت گرفته بود، در شب شانزدهم مهرماه ۱۳۰۷ سرتیپ درگاهی رئیس شهربانی تهران به همراه چند پاسبان مسلح به منزل مدرس رفته، پس از مضروب و مجروح کردن اهل خانه و زیر کتک گرفتن شهید مدرس وی را سر برهنه و بدون عبا دستگیر کردند و به قلعه خواف تبعید نمودند. آن شهید والامقام دوران تبعید را با وجود اوضاع مشقت بار با روحیه‌ای شاداب و ملکوتی سپری کرد. آن فقیه فرزانه پس از ۹سال اسارت در قلعه خواف به دنبال اجرای نقشه رضاشاه روانه کاشمر گردید و در حوالی غروب ۲۷ رمضان ۱۳۵۶ ق، مطابق با دهم آذر ۱۳۱۶ شمسی سه مأمور به نام‌های جهانسوزی، خلج و مستوفیان نزد مدرس آمده و چای سمیرا به اجبار به او دادند و چون دیدند از اثر سم خبری نیست عمامه سید را در حین نماز از سرش برداشته، برگردنش انداختند و آن فقیه بزرگوار را به شهادت رساندند. مشهد این فقیه فرزانه در شهر کاشمر زیارتگاه عاشقان معرفت و شیفتگان حقیقت است.
مدرس‌ برای‌ مجلس‌، جایگاهی‌والا را در نظام‌ حکومتی‌ ترسیم‌ می‌کند که هیچ‌کدام‌ ازسایر قوای‌ کشور‌ را همطراز و همردیف‌ با آن‌ نمی‌داند. این‌ نگاه‌ در واقع‌ ناشی‌ از برتری‌ قانون‌ اساسی‌ بر دیگر قوانین‌ و برتری‌ مجلس‌ و وکلای‌ آن‌ بر دیگر قواست‌. از نظر مدرس، اهمیت مجلس از آن‌روست که پارلمان برخاسته از مردم و انتخاب مستقیم مردم است؛ «ما ولی‌ نیستیم‌. وکیل‌ هستیم‌ و بایدنظر موکلین‌ خود را بدانیم‌. این‌ وکالت‌ به‌ مجلس‌ قدرت‌ می‌دهد تا در بالای‌ دست‌ تمامی‌ نهادهای‌ دیگر قرار گیرد… هر کاری‌ در مملکت ‌حکومت‌ ملی‌ باید به‌ اراده‌ ملت‌ باشد و باید مجلس‌ شورای‌ ملی‌ رأی‌بدهد… اراده‌ ملت‌ حاکم‌ است‌…»
شدیداً دولت را مقید به تبعیت از قوانین مجلس می‌دانست و می‌گفت: «هر کدام‌ از این‌ها، دولت‌ مستقلی‌ هستند، باید تابع‌ قوانین‌ این‌مجلس‌ باشند. نمی‌خواهند باشند، آنها را به‌ خیر و ما را به‌ سلامت… دولت‌ غیر از اجرای‌ قوانینی‌ که‌ مجلس‌ شورای‌ ملی‌ تصویب‌کرده‌، هیچ‌ کار و وظیفه‌ای‌ ندارد…» «…وزیر باید مجری‌ قانون‌باشد… وزیر اگر عالم‌ هم‌ باشد، در غیاب‌ مجلس‌ شورای‌ ملی‌نباید خودش‌ یک‌ قانونی‌ وضع‌ کند.»
دامنه فعالیت و نظارت مجلس را گسترده دانسته و می‌فرمود «…شغل‌ مجلس‌ اختصاص‌ به‌ مالیه‌ مملکت‌ ندارد. باید در جنگ‌ کردن‌، در تعمیر کردن‌ و خراب‌ کردن‌ و بخشیدن‌ و همه‌ ‌این‌ها دخالت‌ کند… حکومت‌ ملی‌ هم‌ معنایش‌ این‌ است‌ که‌ تمامی‌ کارهای‌ عمومی ‌راجع‌ به‌ خود مردم‌ است‌. مردم‌ هم‌ وکیل‌ معین‌ می‌کنند که‌ به‌امورات‌ آنها رسیدگی‌ کند… البته‌ مجلس‌ شورای‌ ملی‌ حق‌نظارت‌ دارد و باید همه‌ قسم‌ تحقیقات‌ بنماید…» از نگاه مدرس مجلس با رعایت حدود بالاتر و مشرف بر سایر قوا قرار داشت.
سخن را با کلامی از امام خمینی – قدس سره- درباره شهید مدرس به پایان می‌بریم: «…در واقع شهید بزرگ ما مرحوم مدرس که القاب برای او کوتاه و کوچک است ستاره درخشانی بود بر تارک کشوری که از ظلم و جور رضاشاهی تاریک می‌نمود و تا کسی آن زمان را درک نکرده باشد، ارزش این شخصیت عالی مقام را نمی‌تواند درک کند.»
انتهای پیام
چاپ
22 / 09 / 1394

نظر خود را بیان نمایید

تلگرام
اینستاگرام

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دکتر اسماعیل جلیلی می باشد.
.Copyright ©2019 dr-jalili.com All right reserved